Україна зимова – огляд преси

Майже рік пройшов від початку масштабних історичних для України подій. Країна змінюється без вороття завдяки діям її мешканців. Як складаються умови подальшого розвитку подій, які залежать не від українців, і куди воля більшості громадян України спрямує державу далі?

Ввічлива у дипломатії Європа підтримує намагання українців стати повноправними її мешканцями, але й свої інтереси природньо оберігає. Попри усі санкції, газ ми та європейці споживаємо  російський.

І ось нещодавно на заході присвяченому інвестиціям у Східній Європі учасник з Чехії, який представляв інтереси енергетичної безпеки, Вацлав Бартушка висловив сумнів стосовно стовідсоткового припинення вогню на території України між проросійськими терористами та ЗСУ. Про це йдеться у публікації «Голосу Америки». Через ймовірність фактів порушення вогню, газопостачання може припинитися, – вважає він.  Саме тому транзит газу через Україну не можливий, – наполіг Бартушка. 2009 рік, коли РФ припинила постачати газ через Україну, в Чехії дуже добре пам’ятають. Зараз чехи отримують газ в обхід України, транзитом через Німеччину (Північний потік). Таким країнам як Угорщина та Болгарія прийдеться важче, вважає Вацлав Бартушка. Поза межами Євросоюзу постраждати від неотримання російського газу можуть Молдова та Сербія. Це не енергетична криза, це справжня війна, констатував Бартушка.

Згадаємо і про перенесення важливого пункту з угоди Асоціації України з ЄС про зону вільної торгівлі на кінець 2015 року. Саме документ про це хочуть отримати у Москві, пише «Українська правда».  Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв заявив, що Європейська комісія такий документ випустила, політично важливо щоб Україна це теж зробила, сказав Улюкаєв. Імплементація Україною інших пунктів угоди про асоціацію з ЄС, які стосуються зовнішньої політики, секторальної співпраці та інституційної частини розпочнеться з 1 листопада цього року.

Олег Варфоломеєв у своїй публікації для jamestown.org наводить низку причин, чому Україна не готова до зими без російського газу.

РФ погрожує скоротити поставки газу тим Європейським країнам, які займаються його реекспортом в Україну. З весни минулого року було відновлено імпорт газу з Польщі та Угорщини, закачували і зі Словаччини. Австрія, Польща і Словаччина вже почали скаржитися, що РФ знизили поставки, пише Варфоломеєв. А 25 вересня Угорщина взагалі припинила поставляти газ Україні, посилаючись на підвищення внутрішнього попиту. Останні перемовини між Україною, ЄС та РФ стосовно газопостачання документованого результату поки не принесли. Невідомо як і коли Україна сплатить борг Газпрому, домовитися про ціну нижче $ 385 за 1000 кубометрів газу поки теж не вдалося. Потреби України в газі на зимовий період, за різними оцінками, складають 5-12 млрд. кубометрів.

Джеймс Руперт пише на atlanticcouncil.org, що стомлені американські та європейські політики мусять бути вдячними за яке-ніяке перемир’я та певне затишшя в Східній Україні. Адже адміністрація Обами зайнята кризою Сирія-Ірак і готується до виборів 4 листопада, а Європа теж відволікається на внутрішні бої через  призначення нових облич Європарламенту в Європейську комісію.

Такі справи дають змогу Росії на нове вторгнення в Україну. Адже сполучення РФ з Кримом для постачання палива і продовольчих товарів ускладнене. Керченська протока перевантажена, а зимою – взагалі неможливий шлях, й будівництво мосту справа не швидка. Повітряні шляхи до Криму у РФ є.  Їм буде потрібен сухопутний коридор, так вважають аналітики, пише Руперт. Вторгнення Росії цілком можливе зі сторони південного узбережжя, під прицілом Маріуполь, але якщо американські та інші іноземні друзі зможуть нам допомогти, РФ цього не зробить, – цитує українського офіцера Вілена Мартиросяна у своїй публікації Руперт.

З огляду на такі варіанти розвитку подій, настрої українців можна побачити у дослідженні GfK Ukraine, результати якого опубліковані в «Українській правді».

Якби всеукраїнський референдум про вступ України до НАТО відбувся найближчої неділі, за вступ проголосували б 52% з опитаних респондентів. 18% не голосували би на цьому референдумі, 19% виступають проти вступу до НАТО. 10% не визначилися зі своїм ставленням. Респондентам ставили питання стосовно того, чи краще віддати певні території РФ і припинити військові дії, чи не здаватися і продовжувати військові дії. 54% опитаних здаватися не бажають. Найбільше таке вирішення ситуації підтримали у Північних областях, Києві та на Заході України. 31% респондентів відповіли, що «краще поганий мир» за рахунок здачі територій ніж війна.

Якби на кону стояла територія, на якій проживаєте ви, чи погодилися б на її здачу Росії, в обмін на мир – це питання також задали учасникам дослідження. 76% такий мир не потрібен, 16% погодилися б почати жити під юрисдикцією РФ. 9% опитаних не змогли відповісти на це питання однозначно.